روند بازار پردازش تصویر در سالهای آینده

با شروع سال و همچنین دهه جدید میلادی، اکنون زمان ارزیابی وضعیت حاکم بر صنعت پردازش محتوای تصویر بوده و ضروریست تحولات این حوزه در 12 تا 18 ماه آینده مورد بررسی قرار گیرد.

بازار صنعت نظارت تصویری سال­هاست که رونق گرفته ، اما ورود و بکارگیری فناوری ­های مکمل ویدیویی هوشمند این صنعت، به کاربران این امکان را داده است که ارزش بیشتری را در قبال سرمایه­ گذاری در این حوزه کسب نمایند. واضح است این ارزش از طریق تبدیل داده­ های ویدیویی به اطلاعاتی هوشمند و پاسخ عملیاتی به وقایع بر اساس تکنیک­های یادگیری عمیق و هوش مصنوعی به دست می­ آید.

به همین دلیل است که بسیاری از صنایع مانند خرده ­فروشی ­ها، خدمات مالی و حمل و نقل مشتاقانه به تجزیه و تحلیل داده­ های ویدیویی می­ پردازند. این نوشته به بررسی روندهای برجسته صنعت و نحوه پیشرفت آن­ها در سال 2021 می­ پردازد.

1. هوش مصنوعی (AI) و یادگیری عمیق، همچنان فناوری­های کلیدی در حوزه تجزیه و تحلیل محتوای تصویر می ­باشند و به طور موثری داده ­های تصویری زنده و یا ذخیره ­سازی شده را به متادیتای ساختار یافته تبدیل می نمایند، این داده ها باعث افزایش بینش کمی و کیفی در حوزه نظارت تصویری می گردد.

الگوریتم­های توسعه و تحقیق در حال انجام، به روند خود جهت استخراج و تجزیه و تحلیل موثرتر و دقیق­تر داده ­ها ادامه خواهند داد و این صنعت شاهد نوآوری­ هایی در این زمینه در سال 2021 و پس از آن خواهد بود.

2. از آنجا که پردازش تصویر به صورت زنده (Real-Time) همچنان – با توجه به پیشرفت­های حاصل شده در اعلام هشدارهای زنده – دربرگیرنده مزایای قابل توجهی برای کاربران نهایی می­ باشد، لذا اولویت اصلی سازمان­هایی که هم اکنون در حال استفاده از تکنولوژی تجزیه و تحلیل تصاویر می ­باشند گسترش میزان پوشش تصویری توسط دوربین­های نظارتی جهت پردازش تصاویر بیشتری به صورت زنده خواهد بود. با گسترش میزان پردازش تصویر Real-Time، کاربران می­توانند سطح محیطی هشدارهای تولید شده را توسعه داده و همچنین میزان داده ­های تولیدشده بیشتری را به صورت ویژوال در اختیار داشته باشند، بنابراین میزان بهره­ برداری تجاری از این داده­ های یکپارچه و  همچنین تقاضای بازار در خصوص دسترسی به داده­ های Real-Time و در لحظه، نیز به میزان قابل ملاحظه­ ای افزایش خواهد یافت.

3. فناوری تشخیص چهره، که چهره ­ها را از طریق مقایسه نمودن ویژگی­های بیومتریک با Watch List و یا پایگاه ­داده­ ای از تصاویر دیجیتالی گردآوری شده تشخیص می ­دهد نیز به میزان بیشتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

استفاده گسترده از برنامه ­های کاربردی گوناگونی – از پیدا کردن افراد گمشده و یا مشکوک به جنایت گرفته تا شناسایی مشتریان خاص و وفادار به یک برند – همگی نشان­ دهنده این مهم هستند که میزان استفاده از فناوری تشخیص چهره نیز گسترش قابل ملاحظه­ ای خواهد یافت. همانطور که میزان کیفیت تصاویر ویدیویی و در پی آن میزان پردازش موثر تصاویر افزایش می­ یابد، راهکارهای تشخیص چهره نیز بسیار موثرتر و دقیق­تر خواهند شد.

اگرچه میزان پیشرفت در این زمینه قابل توجه بوده است، اما مبحث تشخیص چهره همچنان موضوعی بحث برانگیز خواهد ماند مگر اینکه قوانین و مقررات موثرتر، دقیق­ تر و قاطعانه ­تری در خصوص نحوه استفاده از این تکنولوژی وضع گردد.

4. دسترسی روزافزون به تصاویر با وضوح بالا (8k, 4k) تحلیل­های ویدیویی پیچیده ­تر و دقیق­تر را ممکن می­سازد. ویدیوهایی با کیفیت بالاتر امکان ارزیابی دقیق­تر و شناسایی اشیاء موجود در جمعیت زیاد را فراهم ساخته است، این ارزیابی­ ها امکان صدور آلارم ­هایی بر اساس رول­های مشخص از پیش تعریف شده، جستجو و فیلتر داده­ های ویدیویی و به کارگیری داده­ ها به صورت هوشمند از متادیتای ویدیویی را به وجود خواهد آورد.

پیشرفت­ های فناوری باعث افزایش توانایی­ های پردازشی و تحلیلی از قبیل شناسایی چهره و نیز هشدارهای مبتنی بر شمارش خواهد شد. به هر حال، از مهمترین چالش­های پیش رو در به کارگیری فناوری­های جدید، ضرورت استفاده از سخت­ افزارهای خاص و با قدرت پردازش بالا جهت انجام پردازش­های تصویری پیچیده می­ باشد.

با توجه به هزینه بسیار بالای سخت­ افزار، روند حرکت بازار به سمت استفاده از دوربین­های رزولوشن بالا کندتر خواهد بود ولی به هرحال استفاده از داده­ های ویدیویی با کیفیت بسیار بالا، تحولی است که در سال­های آینده شاهد رشد بیشتر آن خواهیم بود.

5. آنالیز تصویری مبتنی بر تکنولوژی ابری (Cloud-based Video Analytics)، روندی است که بسیار مورد بحث قرار می­ گیرد، اما هنوز نفوذ قابل ملاحظه­ ای در بازار در این حوزه رخ نداده است. با این وجود، روند حرکتی صنعت به این سمت و سو می­ باشد، زیرا پیاده ­سازی سیستمها مبتنی بر تکنولوژی­ های ابری دارای مزایایی از قبیل سهولت استقرار و هزینه پایین ورود می­باشد. به طور کلی، پیشرفت­ های توسعه ابری، باعث حصول پیشرفت­ هایی در زمینه امنیت سایبری این حوزه نیز شده است.

خدمات ابری بخشی از هزینه­های سرمایه، پروسه­های آماده­سازی و هزینه نصب و استقرار سیستم را عهده­دار شده و راه حل مناسبی جهت پاسخ به نیازمندی­های موجود در پروژه­هایی که ضرورت نصب سیستم در چندین محل جغرافیایی را دارند می­باشد.

حداقل مزیت حرکت به سمت پلتفرم­ های ابری این است که به کاربر حق انتخاب به هنگام استقرار یک سیستم پردازش تصویر را می­ دهد و کاربر توانایی انتخاب سیستم بر اساس تکنولوژی ابری، محلی و یا ترکیبی از این دو روش به منظور حداکثر بهره ­برداری از شبکه نظارت تصویری خود را خواهد داشت.

حوزه پردازش محتوای تصویر، روند تکامل خود در سال 2021 نیز با توجه به پیشرفت­ های سخت­ افزاری و نرم ­افزاری موجود که باعث دستیابی بیشتر به فناوری­های نوین خواهد شد، ادامه خواهد داد.

قطعاً در سال­های پیش رو شاهد ورود کاربران جدیدی جهت استفاده از فناوری­ های پردازش تصویر در حوزه­ های مختلف صنایع خواهیم بود.