افزایش میزان استفاده از هوش مصنوعی در خرده فروشی‌ها

تکنولوژی هوش مصنوعی امروزه در بیش از یک چهارم خرده فروشی‌­ها استقرار یافته است. این آمار براساس گزارش موسسه تحقیقاتی Capgemini درخصوص آخرین بررسی‌های خرده فروشی‌ها ارائه گردیده‌ است. این تحقیق افزایش 17 درصدی استقرار هوش مصنوعی در مراکز فروش را در سال 2017 نشان می‌دهد که این میزان نشان دهنده رشد 7 برابری نسبت به سال 2016 است که تنها 4 درصد فروشندگان از هوش مصنوعی استفاده می­‌کردند، این میزان امروزه به 28 درصد رسیده است.

یافته‌ها نشان‌دهنده اشتیاق روز افزون به استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی در بخش خرده‌فروشی می­‌باشد. با این حال، با وجود این رشد، تنها 1 درصد فروشندگان، هوش مصنوعی را در سرتاسر زنجیره ارزش خود گسترش داده‌اند.اگر شرکت‌­ها توانمندی گسترش و بروزرسانی سیستم‌های موجود خود را داشته باشند، فرصت‌­های ایجاد شده در مراکز‌فروش با بکارگیری هوش مصنوعی به بیش از 300 میلیارد دلار خواهد رسید. انگلستان با 39 درصد استفاده در مراکز فروش، یکی از کشورهای پیشرو در خصوص گسترش دامنه نفوذ هوش مصنوعی در دنیا می‌­باشد. آلمان با 29 درصد و آمریکا با 25 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. بدون تردید، خرده‌فروشان آنلاین گوی سبقت را از فروشندگان سنتی در استفاده از این فناوری خواهند ربود. به طوری که 68 درصد از خرده فروشان آنلاین، 30 درصد از فروشندگان چندوجهی و تنها 10 درصد از فروشندگان سنتی (دارای فروشگاه فیزیکی)، فناوری هوش مصنوعی را بکار گرفته‌اند.

مزایای استفاده از فناوری هوش مصنوعی چیست؟

96 درصد از مجموعه‌هایی که در انگلیس از این فناوری استفاده می‌­کنند، از کاهش چشمگیر میزان شکایات مشتریان به‌عنوان یکی از مهمترین مزایا نام برده‌اند. این درحالیست که تمامی این فروشندگان افزایش قابل ملاحظه­‌ای را در میزان فروش محصولات و خدمات خود تجربه نموده‌­اند.

سوپرمارکت زنجیره‌­ای Morrisons در انگلیس هوش مصنوعی را جهت تجزیه و تحلیل داده های مختلف از قبیل الگوهای آب و­هوا و تعطیلات عمومی به‌منظور پیش‌بینی تاثیر تغییرات این الگوها بر میزان تقاضا، پیاده‌سازی نموده و نتایج نشان‌دهنده افزایش 30 درصدی فروش بوده است. با‌وجود چنین نتایج امیدبخشی، کمتر از10 درصد از خرده فروشان در سراسر جهان انتظار دارند که استفاده از فناوری هوش مصنوعی باعث افزایش رضایت مشتریان و کاهش میزان شکایات آن‌ها شود.

سه چهارم از خرده فروشانی که مورد مطالعه قرار گرفتند بیان نموده‌اند که هوش مصنوعی تاکنون جایگزین هیچ یک از مشاغل موجود در سازمان آن‌ها نشده است. تعداد افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند به تعداد 25 نفر و یا کمتر بوده است. در همین حال، 71 درصد از فروشندگان بر این عقیده‌اند که هوش مصنوعی باعث اشتغال‌زایی نیز خواهد شد، دو سوم این افراد دارای جایگاه شغلی عالی در سازمان هستند.

مراحل بعدی

تنها 1 درصد از خرده فروشان، هوش مصنوعی را به‌طور کامل در کلیه مراکز فروش پیاده سازی نموده­‌اند. براساس گزارش Capgemini، خرده فروشان در صورت پیاده‌سازی هوش مصنوعی در تمام زنجیره فروش خود بیش از 300 میلیون دلار صرفه­ جویی خواهند داشت. دلیل عدم گسترش می‌تواند تمرکز بر پروژه های پیچیده‌تر با میزان سوددهی بالاتر باشد. خرده فروشانی که هوش مصنوعی را مستقر کرده­‌اند احتمال مشارکت در پروژه‌های پیچیده تر توسط آنها 8 برابر بیش از احتمال مشارکت آن‌ها در پروژه‌های زود بازده و ساده‌تر است.

پیاده سازی این فناوری تا به امروز فاقد تمرکز بر قابلیت استفاده مشتریان می‌باشد. اجبار موجود در راه اندازی سیستم هوش مصنوعی هزینه 62 درصدی، بازگشت سرمایه 59 درصدی را تحمیل می‌­نماید. درحالیکه تجربه مشتری 10 درصد و شناسایی نیازهای مشتری 7 درصد هزینه دربردارند. نمونه های مناسبی در خصوص استفاده مراکز خرید از هوش مصنوعی، استفاده از الگوریتم‌های شناسایی تصویر جهت تشخیص حوادث در فروشگاه، بهینه‌سازی طرح‌های مربوط به زنجیره تامین خواهد بود. این موارد حدود 8 درصد میزان بازگشت سرمایه را تشکیل می­‌دهند.

گزارشات نشان می‌دهد که یک زنجیره تامین متحول شده براساس تکنولوژی هوش مصنوعی، فرصت عملیاتی قابل توجهی را در اختیار می‌گذارد. واقعیت‌های موجود بیانگر این مهم است که شرکت‌ها در سال 2018 انتظارات واقع بینانه تری از فناوری هوش مصنوعی و نیز آماده‌سازی خود به منظور استفاده از این فناوری خواهند‌داشت. همچنین متخصصانی که ادعا می­‌کنند مهارت های لازم جهت پیاده‌­سازی هوش مصنوعی را دارند از 78 درصد در سال 2017 به 53 درصد کاهش یافته‌اند.

بیش از 80 درصد از خرده فروشان در سال 2017 اکوسیستم داده‌های موجود آن‌ها، آمادگی کامل به‌‍منظور پیاده‌­سازی هوش مصنوعی راداراست این در حالیست که این میزان به 55 درصد کاهش یافته است. در‌نهایت، تعداد سازمان‌هایی که مدعی در دست داشتن نقشه سفر توسعه هوش مصنوعی بوده‌اند، از 81 درصد در سال 2017 به 36 درصد کاهش یافته‌اند.

کایز جاکوبز، نایب رییس بخش خرده‌فروشی Capgemini می‌گوید:

“برای خرده‌فروشان جهانی، این واقعیت در خصوص هوش مصنوعی وجود دارد که با استفاده از این تکنولوژی به چه جیزی دست می‌یابند و چه کارهایی به‌منظور دستیابی به این تکنولوژی باید انجام گیرد. البته که استقرار و توسعه هوش مصنوعی از اهداف آتی خواهد بود، اما خرده فروشان حتما بایستی نسبت به میزان بازگشت سرمایه خود در کنار ملاحظات مربوط به تجربه مشتری آگاه باشند. تحقیقات ما نشان‌دهنده عدم وجود تعادل در اولویت بندی هزینه های سازمانی، داده های سازمان و نرخ بازگشت سرمایه با مشکلات مطرح شده از سوی مشتریان به هنگام پیاده‌سازی هوش مصنوعی می‌­باشد، درصورتی‌که رشد بلندمدت هوش‌مصنوعی مد­نظر باشد، این دو‌عامل باید دارای وزن یکسانی بوده تا بتوان از مزایای استقرار این تکنولوژی به‌طور کامل بهره برد.”

اینترنت تجارت می­‌گوید:

درمقایسه این داده‌ها با معادل‌های 2017، گزارش Capgemini مجموعه‌­ای از واقعیت‌ها را در خصوص ارزش هوش مصنوعی و میزان بازدهی آن و میزان ارزشی که این فناوری برای خرده فروش ایجاد می‌­کند را نشان می­‌دهد.مزایای این فناوری بطور شفاف قابل مشاهده است، با این حال خرده فروشان به این موضوع واقف هستند که، جهت بهره‌برداری از مزایای این تکنولوژی، هرکدام باید نقش خود را در انجام امور مربوط به پیاده­‌سازی این فناوری انجام دهند. صرف‌نظر از توانایی­‌های آنها، توسعه هوش مصنوعی تنها درصورتی موفق خواهد بود که، سیستم توسط داده های مناسب با قابلیت اطمینان بالا تغذیه شود. در بهترین حالت، هوش مصنوعی توانایی بهبود تجربه مشتریان و کارکنان را در فضای خرده فروشی داراست.

پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی، بزرگترین تهدید برای فروشگاه‌های خیابانیست که هنوز از توجه به ترجیحات خریداران در استفاده از سیستم آنلاین اجتناب می­‌کنند. تعجب آور نیست که مارکس و اسپنسر درحال ایجاد آکادمی داده به منظور افزایش مهارت‌های نیروی کار خود می‌­باشند و از این طریق بقا و امنیت خود را با حفظ جایگاه خود در بازار دیجیتال خرده فروشی تضمین می‌­نمایند.